The Can-Y-Cuda Barracudas swim team kicked off its season hosting a dual swim meet against Knox County on October 20 at the Canton Family YMCA.

The Can-Y-Cuda Barracudas swim team kicked off its season hosting a dual swim meet against Knox County on October 20 at the Canton Family YMCA.


The Canton team had 33 swimmers competing in this meet, coached by Carey Brooks, Cy Newburn and Caleb Taylor.


The Canton High School girls were to compete at the Mid-Illini Conference meet in Pekin today, while the entire team will travel to Jacksonville for an Invitational Swim Meet on November 3.


Results for Canton YMCA swimmers included the following.


Girls Results
Ages 6-and-under
Carsyn Regan - 25 Free, 57.03, first and 25 Back, 51.47, first.
Kennedi Regan - 25 Free, 59.04, second and 25 Back, 51.87, second.


Ages 7-8
Bailey Bouc - 25 Free, 25.29, third; 25 Back, 24.97, second and 25 Breast, 35.12, third.
Tatum Graham - 25 Free 45.07, 10th and 25 Back, 45.95, ninth.
Rowan Lee - 25 Free 32.33, sixth and 25 Back 34.51, eighth.


Ages 9-10
Regan Averett - 50 Free 55.30, fourth and 50 Back, 1:02.99, fifth.
Lyla Ward - 50 Free, 38.17, second; 50 Back, 58.76, third and 100 IM, 1:58.98, second.


Ages 11-12
Avery Bender - 50 Free, 42.48, ninth; 50 Back, 52.32, 12th and 50 Breast, 1:00.05, fourth.
Reese Murphy - 50 Free, 41.00, fifth; 100 Free, 1:33.82, fifth; 50 Back, 48.38, ninth; 200 Free Relay, 2:28.22, first and 200 MR, 2:44.92, second.
Ellie Sawyer - 50 Free, 41.43, sixth; 100 Free, 1:36.66, sixth; 50 Back, 49.27, 11th; 200 Free Relay, 2:28.22, first and 200 MR, 2:44.92, second.
Emily Stambaugh - 100 Free, 1:08.04, first; 200 Free, 2:30.50, first; 50 Back, 35.10, second; 200 Free Relay, 2:28.22, first and 200 MR, 2:44.92, second.
Abby Stevens - 50 Back 34.65, first; 50 Breast, 44.81, second; 200 IM, 3:03.60, first; 200 Free Relay, 2:28.22, first and 200 MR, 2:44.92, second.


Ages 13-14
Lauren Keets - 50 Free, 33.48, second; 100 Free, 1:18.25, third and 200 Free, 2:52.80, third.
Rylee Murphy - 50 Free, 33.64, third; 100 Free, 1:17.17, second and 200 Free, 2:48.84, first.
Alyssa Piper - 100 Free, 1:17.16, first; 100 Back, 1:37.65, third and 100 Breast, 1:37.56, first.


Ages 15-21
Tovah Brooks - 100 Free, 1:00.88, first; 200 Free, 2:11.70, first and 100 Fly, 1:07.80, first.
Saydey Shubert - 50 Free, 27.48, first; 100 Free, 1:02.48, second and 100 Breast, 1:16.50, first.
Ashlyn Ward - 100 Free, 1:16.67, third; 200 Free, 2:45.68, second and 100 Breast, 1:28.09, second.


Boys Results
Ages 6-and-under
Ethan Jochums - 25 Free, 29.99, first and 25 Back, 40.91, first.


Ages 7-8
Bentley Mance - 25 Free, 22.56, third and 25 Back, 29.15, second.
Ellison Robinson - 25 Free, 34.83, eighth and 25 Back, 50.65, seventh.
Cooper Ward - 25 Free, 31.43, sixth and 25 Back, 34.97, fifth.


Ages 9-10
Jesse Edwards - 50 Free, 1:10.36, 12th and 50 Back, 1:19.39, seventh.
Quinn Gates - 50 Free, 48.06, fifth and 50 Back, 1:03.81, fourth.
Caleb Jochums - 50 Free, 37.98, third and 50 Back, 43.54, second.
Brendon Piper - 50 Free, 1:02.01, ninth and 50 Back, 1:13.15, sixth.
Cullen Reneau - 100 Free, 1:54.35, first and 100 IM, 2:01.88, third.
Sawyer Reneau - 50 Free, 1:08.44, 10th and 50 Back, 1:25.60, ninth.


Ages 11-12
Roe Denny - 100 Free, 1:07.86, first; 50 Back, 37.19, second and 50 Fly, 35.91, second.
Nelson Hand - 50 Free, 35.36, fifth and 100 Free, 1:22.49, second.


Ages 13-14
Eli Eberle - 200 IM, 2:37.50, first.
Drake Miller - 50 Free, 28.43, first; 100 Back, 1:19.81, first and 100 Breast, 1:25.69, second.


Ages 15-21
James Hammond - 100 Free, 55.66, second; 200 Free, 2:07.63, first and 100 Fly, 1:02.10, first.